ZAMAN YAZARI ALİ ÜNAL: HSK, HAKİMLER ÜZERİNDE BASKI UYGULUYOR

KHK ile kapatılan Zaman gazetesi yazarı Ali Ünal’ın, tutuklu olarak yargılandığı davanın görülmesine bugün Uşak 2. ACM’de devam edildi.

Savcılık duruşmada, Nurettin Veren’in Yeni Akit’te yayımlanan iki köşe yazısı ve Akşam gazetesinde çıkan bir haberi ekledi. Mahkeme başkanı, İstanbul’da Ali Ünal hakkında gizli yürütülen bir soruşturma açıldığını belirterek dosyanın Uşak 2. ACM’ye gönderilmesi için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılacağını söyledi.

Ali Ünal, mahkemede yaptığı savunmada, “HSK’nın kendisine sorulmadan tahliye kararı verilmemesi yönünde hâkimler üzerinde baskısı var. AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal’ın basına yansıyan açıklamaları da bunu doğruluyor.” dedi.

BU YAPININ EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ İKTİDAR!

“İddianamede yer alan 17 yazı nedeniyle yargılanıyorum. Bu yazıların 11’i 2011-2012 yıllarına ait ve suçlamalarla alakası yok.” diyen Zaman Gazetesi yazarı Ali Ünal, şöyle konuştu:

17 Aralık 2013’e kadar hükümetle FETÖ diye adlandırılan yapı iç içeydi, birlikte hareket ediyordu.

İktidarın bu muazzam desteği dururken benim haftada bir yazı yazarak darbeye teşebbüs ettiğimin iddia edilmesi kabul edilemez.

İddianamede Erdoğan’ı eleştiren yazılar yazdığım söyleniyor. Ben Erdoğan’ı iktidara geldiği 2002 yılından beri gerektiği zamanlarda eleştirmişimdir.

O dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan Türkçe Olimpiyatları’nda Fethullah Gülen’i “bitsin bu hasret” diyerek Türkiye’ye çağırmıştı. İktidar medyası da destekliyordu.

Benim elebaşlarından biri olduğum iddia edilen yapının en büyük destekçilerinden biri siyasi iktidar olmuştur.

ERGENEKON VE BALYOZ DAVALARINI DESTEKLEMEDİM

Ergenekon ve Balyoz gibi davaları desteklediğim söyleniyor. Benim bu davaları açıkça destekleyen hiçbir yazım olmamıştır. Ergenekon ve Balyoz davalarının en büyük destekçisi iktidar olmuştur, bunu kamuoyu da böyle bilmektedir.

Benim 15 Temmuz’u 5 yıl öncesinden bildiğim ve yazılarımla yönlendirdiğim iddia ediliyor. O halde neden 5 yıl önce hakkımda bir soruşturma açılmadı?

Benim FETÖ’den talimat aldığım söyleniyor. Bunu ispat eden bir belge var mıdır? Soyut söylemlerle suçlanıyorum.

NURETTİN VEREN BANA HUSUMET BESLİYOR

Ünal, “Nurettin Veren Fethullah Gülen’i dava etmek istedi, beni de şahit gösterdi. Ben tanıklık etmek istemeyince bana husumet beslemeye başladı.” ifadelerini de kullandı.

Tutuklu bulunmasını gerektirecek hiçbir delilin olmadığını, yöneticilik yapmadığını kaydeden Ünal, “Arkanızda “Adalet Mülkün Temelidir” yazıyor. Ben orada yazan ifadeye güveniyorum. Beraatimi talep ediyorum.” dedi.

AVUKAT, VEREN’İN TANIK OLMASINI TALEP ETTİ

Daha sonra söz alan Ünal’ın avukatı Ayşe Sueda Ünal da, “Nurettin Veren ve Akşam gazetesinin haberinde adı geçen Hasan Polat’ın tanık olarak dinlenilmesini talep ediyoruz.” dedi.

SERBEST BIRAKILMADI

Mahkeme, Nurettin Veren ve Hasan Polat’ın tanık olarak talimatla dinlenilmesine, Ali Ünal’ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 18 Temmuz 2018’de görülecek.

Bir Cevap Yazın