Sürgündeki gazeteciler: Cezaevindeki gazetecileri unutmadık, çok özlüyoruz!

International Journalists Derneği, dünyanın en büyük kitap fuarı Frankfurt Kitap Fuarı’nda, Türkiye’de tutuklu gazetecilerle ilgili eylem yaptı. Dernek, İngilizce ve Almanca olarak yaptığı açıklamada, cezaevinde 220 gazeteci olduğunu belirterek, “Sizi unutmadık. Yokluğunuzda Türkiye savaş üreten bir ülke oldu. Size çok ihtiyacımız var. Sizi çok özlüyoruz” dedi. “Dünyadaki her özgür bireyi, Türkiye’deki tutsak gazeteci ve yazarlarla dayanışmaya çağırıyoruz.” diyerek, basın özgürlüğüyle ilgili eylemlere bütün dünyanın destek olması çağrısında bulundu.

SÜRGÜNDEKİ GAZETECİLER

Erdoğan rejiminin hedefindeki Sürgün Gazeteciler, Almanya’da buluştu. International Journalists’in organize ettiği eylemde bir araya gelen haberciler, Frankfurt’ta kurulan dünyanın en büyük kitap fuarında tutuklu gazeteciler için çağrı yaptı. Fuarın bahçesindeki eylemde Sürgün Gazeteciler adına basın açıklamasını okuyan Tuba Güven, Hitler dönemini çağrıştıran uygulamaların Erdoğan rejimi tarafından esir alınan Türkiye’de de yaşandığını vurguladı. Yüz binlerce kitabın yakıldığını, yüzlerce gazeteci ve yazarın hapishanelere atıldığını vurguladı.

SOSYAL MEDYADA BİNLERCE PAYLAŞIM

Sosyal medyada #GazetecilikSuçDeğildir TurkeyFree 228Journos etikeleriyle binlerce paylaşım yapıldı. Cezaevindeki gazetecilere destek mesajları atıldı.

301 BİN KİTAP İMHA EDİLDİ

Bugün yapılan açıklamanın Türkçe metni şöyle;

Bugün burada dünyanın en önemli kitap fuarlarından birisindeyiz. Bizler ise yüzbinlerce kitabın yakıldığı bir ülkeden geliyoruz.

Birazdan anlatacaklarım size Hitler döneminden tanıdık gelebilir, ama hepsi Erdoğan Rejimi’nin esir aldığı günümüz Türkiyesi’nde yaşanıyor.

Erdoğan Rejimi bir gecede yayınladığı listelerle yüzbinlerce kitabı yasaklı hale getirdi. Bu kitapları evinde bulunduranlar terörist olarak yargılanacaktı.

İNSANLAR KİTAPLARI ÇÖPE ATTI!

İnsanlar, evlerindeki kitapları gizlice çöpe atmaya başladılar.

Tarih öğretmeni Arzu Akçakaya’nın parmak izi çöpte bulunan bir kitabın üzerinden çıktı. Tutuklandı ve 10 aylık kızı Damla’yla beraber hapishaneye gönderildi.

FUARDA KİTAPLARI SATILAN YAZARLAR TUTUKLU

Tarihte örneği olmayan bu olay 2016 yılında Türkiye’de yaşandı. Arzu Akçakaya gibi okuduğu kitap sebebiyle terör suçlusu olarak tutuklanan binlerce insan var.
Bugün bu fuarda kitapları satılan Türkiyeli yazarlardan bazıları yıllardır tutuklu. Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve daha pekçok önemli yazar.

Son üç yılda devlet tarafından imha edilen kitap sayısı milyonlarla ifade ediliyor. Sadece Eğitim Bakanlığı 301 bin kitabın imha edildiğini açıkladı.
İnsanlar artık yasak kitapları parmak izlerini temizledikten sonra çöpe atabiliyorlar ya da yakıyorlar.

MÜLTECİ BOTUNA BİNİP KAÇTIK!

Bizler, bir mülteci botu bulabilmiş, Erdoğan Rejimi’nden kaçabilmiş sürgün gazetecileriz. Ama 200’den fazla gazeteci ve yazar arkadaşımız cezaevinde.
6 yıl, 10 yıl, 20 yıl hatta ömür boyu hapis cezalarına çarptırıldılar.

SİZİ UNUTMADIK…

Buradan, Frankfurt Kitap Fuarı’ndan kalplerimizin onlarla olduğunu haykırmak istiyoruz.
“Sizi unutmadık. Yokluğunuzda Türkiye savaş üreten bir ülke oldu. Size çok ihtiyacımız var. Sizi çok özlüyoruz” Dünyadaki her özgür bireyi Türkiye’deki tutsak gazeteci ve yazarlarla dayanışmaya çağırıyoruz.

Dağıtılan el ilanlarında şu bilgiler yer aldı;
228 Gazeteci ve Yazar tutuklundı.
34 Televizyon kanalı kapatıldı.
37 Radyo kapatıldı
6 Haber ajansı kapatıldı
53 Gazete kapatıldı
20 Dergi kapatıldı
29 Yayınevi kapatıldı

Bir Cevap Yazın