Erol Zavar

Erol Zavar

Odak Dergisi, Yazı İşleri Müdürü

Erol Zavar, (d. 1 Ocak 1969Zonguldak ) Odak Dergisi eski yazı işleri müdürü, Sincan F Tipi Cezaevi‘nde siyasi tutuklu, evli ve iki çocuk babası, şair, kanser hastası.

Erol Zavar’ın ilk şiir kitabı Ölümü ektim randevu yerinde 2006 temmuzunda Cadde Yayınları‘ndan çıktı.

Erol Zavar, 2000 yılında yargılandığı Ankara 2 No’lu DGM tarafından Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs suçu ile Türk Ceza Yasası’nın 146’ncı maddesi uyarınca ömürboyu hapis cezasına çarptırıldı. Zavar, cezasının infazı için Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Cezaevine girmeden önce mesane kanseri olduğu ortaya çıkan Zavar’a yönelik cezaevi ve hastane personelinin ihmali olduğu öne sürüldü.

Cezaevinde hastalığı ile ilgilenilmediği için 2004 yılında avukatları, eşi ve yakınları tarafından bir kampanya düzenlendi. Düzenlenen kampanyanın etkisi ile cezaevinde tedavisine başlandı. Gerçekleştirilen dokuz ameliyata rağmen sağlığı kötüye gitti. 2006 yılında bu ışık sönmesin sloganı ile yeni bir kampanya düzenlendi. Bu yeni kampanyanın amacı kanser tedavisinin sağlıklı koşullarda sürdürülebilmesi için serbest bırakılmasıydı.

Kampanya dahilinde Nesrin Cavadzade ve Hüseyin Karabey yönetiminde, müzikleri Grup Kizilirmak tarafından hazırlanan 35 dakikalık belgesel film hazırlandı. Film, Erol Zavar örneğinden hareketle F Tipi tecrit altında tutulan tutuklu ve hükümlülerin yaşayabilecekleri sağlık sorunlarını konu almaktadır.

Zavar’ın bu durumu CumhuriyetEvrenselRadikalSabahÖzgür GündemBirgün gazetelerinde, Yeniharman ve Kaçak Yayın dergilerinde haber olarak da yayımlanmıştır.

15 defa mesane kanseri ameliyatı olan Erol Zavar’ın kanser tümörü alınmış olsa da Kalp rahatsızlığı, Koah, Migren, Astım, Tiroid nodülü, akciğerde nodül, bacağında platin, dizinde menüsküs, safra kesesinden ameliyat, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıkları İle hapishane koşullarında kaldığı öne sürülmektedir. Nisan 2019 Salı günü Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Hastanesi’ne götürülen Erol Zavar kalbinden rahatsızlığı nedeniyle ilaçlı kalp grafiği çektirilmiş, Tiroid bezi nodül’ünün ameliyat edilmesi için de cezaevine oğlunun dilekçe verdiği ve ameliyat zamanı beklenildiği belirtilmiştir.[1]

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist